yeşilçam emektarlarından

Magazin

Türk sinemasının Rambo’su Sönmez Yıkılmaz vefat etti Yeşilçam’ın Rambosu olarak tanınan Sönmez Yıkılmaz, 72 yaşında vefat etti.

Yeşilçam’da ışıkçılıktan başlayıp, kavgacı yardımcı rollerinde ve sonrasında da başrole kadar yükselen Türk Sinemasının Rambosu olarak tanınan Sönmez Yıkılmaz, 72 yaşında vefat etti. Yıkılmaz, yarın Teşvikiye Camisinde kılınacak namazla son yolculuğuna uğurlanacağı öğrenildi. Sönmez Yıkılmaz, 2018’de Adana Film Festivali’nde ‘Emek Ödülü’ne layık görülmüştü. Ünlü oyuncunun bir süredir s-ağlık sorunları ile mücadele ettiği belirtildi.

SÖNMEZ YIKILMAZ KİMDİR?

Türk sinemasının Rambo’su aslında Rambo avcısı olarak bilinen Sönmez Yıkılmaz, 1949 yılında Rize’nin Anzer yöresi, İkizler Çiçekli köyünde doğdu. İlk, orta ve liseyi Rize’de okudu. Yıkılmaz, okurken harçlığını çıkarmak için simit satar. Bu arada filmlere fazlasıyla meraklıdır ve dönemin Amerikan yapımı olan kovboy filmlerini ilgiyle izler.

Sıkı bir sinema izleyicisi olan Sönmez Yıkılmaz, Yeşilçam’dan Yılmaz Güney, Ayhan Işık, Cüneyt Arkın, Fikret Hakan gibi aktörlere büyük hayranlık duyar, onlara özenerek sinemayı sevmeye başlar. Sinema tutkusu yüzünden sınıfta kalınca babası ona çok kızarak birkaç m-ermi s-ıkar.
Fidanların arasına girerek babasından saklanır. Sonra da İstanbul’a yolu düşer ve oyunculuk yolculuğu böylece başlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.