yeşilçam oyuncusu

Gündem Magazin

Yeşilçam’a da katkıları olan İranlı ünlü aktör Manuçehr Vossough 78 yaşında h-ayatını k-aybetti. A-cı haberi ses sanatçısı ve yazar Onur Akay duyurdu.

Kendi sitesinde bugünkü yazısında oyuncunun bilinmeyen hayatından bazı bilgiler de veren Akay; Gerçek adı Abbas Rezayi Vossough olan, Manuçehr Vossough ismi ile ün yapan, Yeşilçam filmlerinde ise Müjde Ar’la başrolü paylaşmış ve Perihan savaş, Necla Nazır ve Mahmut Hekimoğlu gibi isimlerle de yardımcı başrol oyuncusu olarak rol alan İranlı aktörü kaybettik.

75’den fazla Fars filminde rol alan 78 yaşındaki oyuncu kanserle mücadele ediyordu. Türk sinemasına katkıları olan İran’lı sanatçımız Vossough, 27 Şubat’ta Londra’da hayata veda etti. Onu Türk oyuncu zannederek izleyen birçok sinemasever olduğu gibi, Türkiye’de ona Monşer Vusuğ ve Manucher Vusug ismi ile hitap eden hayranları da vardı.

1979 yılındaki İran Devrimi’nden sonra çalışması yasaklanınca Tiyatro çalışmaları yaptı ama bu süreçte karşılaştığı zorluklar nedeni ile İran’ı terk etti ve Londra’ya yerleşti. Mekânı cennet olsun inşallah.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.