yeşilçam’ın en değerli isimlerinden

Magazin

Türk Sineması’nın emektar oyuncularından Kadir Kök, 83 yaşında aramızdan ayrıldı. Ö-lüm haberini sosyal medya hesabından duyuran Cüneyt Arkın, mesajıyla yürek burktu. Türk Sineması’nda yüzlerce filmde rol alan 83 yaşındaki Kadir Kök hayatını kaybetti.

Oyuncunun ölüm haberini Cüneyt Arkın duyurdu. “İÇİMDEN BİR PARÇA KOPTU” Sosyal medya hesabından Kök ile birlikte çekilen fotoğrafını paylaşan Arkın, “İçimden bir p-arça koptu. İyi dost, vefalı Yeşilçam emekçisi Kadir Kök’ün vefat haberini üzüntüyle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

KADİR KÖK KİMDİR?
Türk Sineması’nda yüzlerce filmde rol alan Kadir Kök, Lüleburgaz-Kırklareli’de 1 Ocak 1939 tarihinde dünyaya geldi. Dünyayı Kurtaran Adam, Behçet Cezayir gibi filmlerde yer alan oyuncu genellikle ‘d-ayak yiyen adam’ rolü ile filmlerde yer aldı.

Yeşilçam’ın emektarlarından olan oyuncu, filmlerde iyi dayak yiyen, bir çok filmde figüran rollerinde yer alan, kötü adam rollerinin ve tabii ki Yeşilçam’ın olmazsa olmazlardandı. Cüneyt Arkın’ın kavga ekibindeydi. Kalıbı epey gösterişli olduğu için genelde filmlerde, mafya babasının bizzat korumalığını veya birincil fedailiğini yapmıştır. Bir dönem Seyyal Taner’in (Maksim zamanlarında) korumalığını yapan oyuncu, yazları Hatay’ın Çevlik Köy’ünde bir apart otelde çalışarak yaşamını sürdürdü.

İzleyicinin aklında Kemal Sunal’ın başrolünü oynadığı “Korkusuz Korkak” filmindeki “Gerzek Hamdi” karakteriyle kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.